Naabruskonnapõhise renoveerimise eelised elanikele ja linnale
Tallinn liigub jätkusuutlikuma ja energiatõhusama tuleviku poole. Eesmärkide suunas liikumise kiirendamiseks nähakse abi naabruskondlikul renoveerimisel ja hoonete vahelise linnaruumi korrastamisel linna ja naabruskondade koostöös. SOFTacademy projekt seabki eesmärgiks naabruskondliku renoveerimise, kus renoveeritakse ühiselt kaks või enam ühise hoovialaga maja ja nende vaheline ruum ilusa, kaasava ja kestliku planeerimise põhimõtteid rakendades linna ja kogukondade koostöös. Selline lähenemine aitab mitte ainult hooneid säästlikumaks muuta, vaid ka kogukonda sidusamaks kujundada. SOFTacademy projekti fookuses on neli maja Mustamäe kõige vanemas esimeses mikrorajoonis – Akadeemia tee 4, 6, 14 ja 22 ja nende vaheline hooviala.
Naabruskonnapõhise renoveerimise kasu elanikele
Suur osa kortermaju Eestis on ehitatud ajal, mil energiatõhususele ei pööratud kuigi palju tähelepanu ja mille elukaar hakkab mööda saama. Sellised hooned nõuavad üha kiiremas tempos terviklikku renoveerimist, et parandada energiakasutust, aga ka sisekliimat, kommunikatsioone ja konstruktsioone.
Renoveerimine on aga korteriühistutele sageli keeruline ülesanne. Tavaliselt võtavad renoveerimistööde juhtimise enda peale ühistuliikmed, kes tegutsevad vabatahtlikult ja tihti esimest korda selles valdkonnas, kus teadmised, soovid ja arusaamad vastutuse jagunemisest on väga erinevad. Siin mängib olulist rolli tõhus kommunikatsioon, mis aitab hõlbustada ja kiirendada protsessi. Naabruskondlik renoveerimine pakub võimaluse edendada ühist tegutsemist ja infot jagada – see omakorda aitab renoveerimise käiku ühtlustada ja lihtsustada. Samuti võimaldab naabruskonnapõhine lähenemine kujundada avalikku ruumi kaasavamalt, tuues protsessi linna osaluse ja võimaldades korralduslikku ning rahalist tuge.
Renoveerides ühtlasi hoonete vahelised hoovialad, sünnib ühtne ja visuaalselt atraktiivne linnakeskkond, mis soodustab kogukonna suhtlust ja koosviibimisi. Selline terviklik renoveerimismudel loob paremaid võimalusi elanikke ja linna omavahel siduda ning suurendada koostööd. SOFTacademy üheks oluliseks eesmärgiks ongi välja töötada ja katsetada koostöömudel, mis kaasaks naabruskonnad ning parandaks kommunikatsiooni linna ja elanike vahel.
Naabruskondlik renoveerimine pakub ka majanduslikke eeliseid. Mitme hoone üheaegne renoveerimine suurendab suuremate ehitusettevõtete huvi projektide vastu, sest tööde mahud on suuremad ja logistilised kulud madalamad. See võib aidata vähendada kogukulusid ning lühendada töödega kaasnevat ehitusmüra ja häiringut.
SOFTacademy pilootprojekti raames renoveeritakse hooned tehases valmistatud moodulelementidega. Selliste standardiseeritud elementide kasutamine võimaldab hoida tööde kestuse lühikese ja vähendada kaasnevaid häiringuid, samuti avab see tulevikus võimalusi kulude kokkuhoiuks. Naabruskondlik renoveerimine loob eelduse ka innovaatiliste ja linnakeskkonnaga paremini sobituvate lahenduste elluviimiseks – midagi, mis eraldiseisvate hoonete renoveerimisel oleks keeruline või ebasobiv.
Linnale kasulik ja säästev lahendus
Ligikaudu 42% Tallinna hoonefondist pärineb aastatest 1640 – 1999 kui energiatõhususele ei pööratud kuigi suurt tähelepanu ja 4000 – 5000 maja vajab renoveerimist lähiaastatel. Linna strateegilised arengukavad seavad eesmärgiks kliimaneutraalsuse saavutamise 2050 aastaks. Renoveerimisega üksikute majade kaupa ei saavutata eesmärkini jõudmiseks vajalikku kiirendust, hoonefondi ökoloogiline jalajälg kliimale püsib kõrge.
Naabruskondlikul renoveerimisel on potentsisaal vähendada renoveerimise keerukust, tuua alla ehituse hinda, lühendada ehituse perioodi, tõsta ühes hoonete eluea pikendamisega ka hoonete vahelise ruumi kvaliteeti ja suurendada kogukondade koostööd ja identiteedi tunnet. Õnnestunud lahendused inspireerivad ka teisi naabruskondi naabruskondlikult renoveerima ja aitavad sellega kaasa mastaabi efekti tekkimisele ja renoveerimise laine tekitamisele.
SOFTacademy projekti kaasava renoveerimie kogemused pakuvad huvi ka teistele Euroopa linnadele, kes otsivad samuti lahendusi, kuidas vähendada hoonete mõju energiatarbimisel ja seeläbi kliimale ning kiirendada renoveerimist. SOFTacademy projekti tegevusi jälgivad näiteks ja üritavad omal moel korrata projekti välispartnerid Lahti (Soome), Varssavi (Poola) ja Krško (Sloveenia).