Märtsis algas naabruskonnapõhisele renoveerimisele keskenduv projekt „SOFTacademy,“ mille keskmes on nelja Mustamäel, Akadeemia teel asuva kortermaja terviklik tehaseline rekonstrueerimine ning piirkonna elanikega koostöös majade hoovialade kaasajastamine. Projekti veab Tallinna linn, kuid kaasa löövate partnerite nimistu on esinduslik: Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Korteriühistute Liit, MTÜ Elav Tänav, maastikuarhitektuuribüroo Verte, kirjastaja ning arhitekt Yoko Alender. Kaasa lööb ka linnaplaneerimise elav legend David Sim oma ettevõttega Think Softer. Muide, David Sim’i sulest pärineb raamat „Pehme Linn“, mis keskendub sellele, kuidas mõnus elukeskkond parandab inimeste elukvaliteeti ning millest on inspireeritud ja projekti nimi „soft“ (i.k. pehme). Mõistagi on ka kõigi nelja rekonstrueeritava korterelamu ühistud projektipartneriteks ning osalevad aktiivselt kogu protsessi vältel.
Ligikaudu kolme ja poole aasta jooksul testitakse Akadeemia tee pilootalal kaasava disaini ja koosloome praktikaid ning rakendatakse saadud teadmised kohe ka ellu. Eesmärk on majad mitte lihtsalt energiatõhusaks saada, vaid luua kvaliteetne linnaruum, mis on silmale ilus vaadata, kestlik, hubane, turvaline ning mis kutsub aega veetma erinevate huvide ja vajadustega naabruskonna liikmeid. Tsiteerides David Sim´i: „Kvaliteetne linnaruum lähtub alati inimesest, tehes elamise linnas lihtsamaks, atraktiivsemaks ja mugavamaks.“
SOFTacademy testib erinevate rahastusmudelite koostoimet ja võimendavat efekti. Akadeemia tee majade ühistud taotlevad renoveerimiseks toetust Kredexist ning finantseerivad omaosaluse laenu abil. SOFTacademy projekt lisab oma eelarvest igale majale juurde 400 000 eurot täiendavateks tegevustest, mis ei ole Kredexi vahenditest toetatud. Pilootprojektis osalevate korterelamute õuealade korrastamine tagatakse samuti SOFTacademy projekti vahenditest, mida kaasfinantseerib Tallinna linn.
Suureks plussiks projektis osalevate majade elanikele on kindlasti see, et hoonete teenindamiseks vajalikud kaugkütte-, vee- ja kanalisatsioonitrassid ning elektrivõrk rekonstrueeritakse samuti. Kommunikatsioonide omanikud olid valmis tööd planeerima projektiga samale ajale. Kõik hoonete projekteerimis-ja ehitustööd on kavas tellida ühise hankega, mis võimaldab kokkuhoidu nii ajas kui rahas ning kutsub osalema ka suuremaid ehitusettevõtteid.
Projekti elluviimise esimesel poolaastal keskendub projektimeeskond suuresti ettevalmistustöödele – Kredexi rahastustaotluse kokkupanekule, hangete ettevalmistamisele ning projekteerimisele. Silmaga nähtavad ning käega katsutavad tööd stardivad järgmisel aastal.
Projekti raames on ettevalmistamisel ka replikatsiooniala leidmise põhimõtete väljatöötamine. Lihtsamas keeles öelduna otsime projekti käigus Tallinnas ala, kus saaksime pilootalal õpitut ja testitud parimaid praktikaid korrata. Replikatsioonialal peab olema käimas või kavandamisel vähemalt kahe korterelamu rekonstrueerimine ning SOFTacademy projekti panuseks saab olema rekonstrueeritavate majade õuealade korrastamine. Seega soovitame korteriühistutel hoida SOFTacademy projekti käekäigul pilk peal, et õigel hetkel olla valmis kandideerima replikatsioonialaks. SOFTacademy projekti kaasrahastab European Urban Initiative algatus.
Uudis ilmus aprillis 2024 Eesti arhitektuuriajakirjas Maja