Tagasi
12.02.2025

SOFTacademy häkaton I: Monumentaalkunsti uus elu väliruumis võitjad selgunud 

8.-9.02 toimus Tallinna Tehnikaülikoolis “SOFTacademy häkaton I: monumentaalkunsti uus elu väliruumis”. Sündmusel osales 10 meeskonda, kelle eesmärgiks oli luua monumentaalkunstist inspireeritud funktsionaalseid väliruumi elemente, mis rikastaksid linnakeskkonda ja tõstaksid kohaliku kogukonna elukvaliteeti. 

Häkatoni korraldajad seadsid osalejatele hindamiskriteeriumid, mis hõlmasid lähteülesandele vastavust, naabruskonnapõhist ja kaasavat renoveerimist, kestlikkust ning esteetilist ja arhitektuurset lisaväärtust. Lisaks pidi iga esitatud töö olema realiseeritav ja arvestama olemasoleva looduskeskkonnaga. 

Häkatoni tulemused: 

  • I koht Mosaiik (preemia 600 eurot) 
    Tiimis: Madis Keerd, Artur Raik, Katariina Kangro, Riina Parve

“Mosaiik” paistis silma oma kunstilise väärtuse, innovaatilise ruumikäsitluse ja tugeva seotusega lähteülesandega. Projekti autorid mõistsid hästi asukohaga seotud teemasid ning tõid hoovialale uut identiteeti läbi trepikodade esiste mosaiikide.   
Žürii tunnustas lahendust selle selge fookuse ja ratsionaalsuse eest – töö käsitles üht konkreetset ideed põhjalikult ja kõrvalekalleteta. Kunst trepikoja ees lõimis hoone ja hoovi ühtseks tervikuks, tõstes samas ka hoonete esteetilist väärtust ja piirkonna identiteeti.  
Eraldi esile tõsteti materjalide kasutamise võimalusi, pakkudes arengusuundi näiteks betoonkivide, toonitud asfaldi või looduslike kivide kasutamisel. Lisaks avas projekt edasiarendamise perspektiive, kus graafiline disain ja kunstilised lahendused võiksid koostöös veelgi täpsemaks ja mõjusamaks kujuneda. 
Ühe tugevama näitena uuest identiteedist ja ajastu tõlgendusest tõi žürii esile pakirobotiga mosaiikpildi, mis sümboliseerib Mustamäelt maailmani jõudnud innovatsiooni. See element kinnitas, et “Mosaiik” ei ole lihtsalt esteetiline lahendus, vaid läbimõeldud ja tähenduslik linnaruumi täiendus. Samuti tõlgendas “Mosaiik” otsaseinte kunsti praktilise aspekti uude vormi – kunst aitab ära tunda hoonet, loob identiteedi ja annab sellele omanäolise tähenduse. 

  • II kohtKOOSHOOV (preemia 400 eurot) 
    Tiimis: Rebeka Kollo, Maria Porkanen, Mark Joonas Artma, Katariina Kivi

“Kooshoov” saavutas teise koha tänu oma kaasavale ja liikumist soodustavale lahendusele, mis lõimib linnaruumi terviklikuks koos Männi pargiga. Projekti tugevus peitub kogukonnale suunatuses – see hõlmab erinevaid elanikkonna gruppe ning on lihtne ja rahvale mõistetav, kutsudes inimesi aktiivselt ruumi kasutama ja omavahel suhtlema. 
Žürii hindas kõrgelt teede ja lindude motiivi kasutust, mis annab autojuhtidele visuaalselt märku jalakäijate alast ning aitab kujundada turvalisemat linnaruumi. Lisaks paistis projekt silma hästi struktureeritud ja arusaadava esitlusviisiga, kus lahenduse etapid olid samm-sammult lahti seletatud. 
Töö juures tõsteti esile ka materjalide taaskasutuse ja kihistamise nutikas lähenemine, mis avardab võimalusi hooviruumi kujundamisel. Samas märgiti, et lahendus võiks veelgi enam arvestada looduse ja reljeefiga

  • III kohtMaha-kanne (preemia 200 eurot) 
    Tiimis: Anett Maiste, Hanna Eliise Kitter, Elise Lissel Pähkel, Kertu Kullas, Kirke Kivisoo

“Maha-kanne” pälvis kolmanda koha tugeva arhitektuurse kontseptsiooni ja olulise teema – materjalide taasväärtustamise – käsitlemisega. Projekt tõstatas akuutse küsimuse, kuidas leida esteetilisi ja kohalikele sobivaid lahendusi betoonijääkide taaskasutamiseks, muutes privaatsed elemendid funktsionaalseks ühisruumiks.  
Žürii tunnustas töö ideed ja kontseptsiooni, kuid tõi välja ka väljakutseid teostatavuses. Peamine murekoht oli betooni liigne domineerimine, mis võib muuta ruumi akustiliselt ebamugavaks ja vähem kutsuvaks.  
Tugeva idee edasiarendamisel soovitati betooni kombineerida taimestikuga, et muuta lahendus visuaalselt ja funktsionaalselt tasakaalustatumaks. Projekti puhul hinnati kõrgelt selle potentsiaali ja innovaatilist lähenemist. “Maha-kanne”  on julge ja olulise teemaga lahendus, mille tugev arhitektuurne idee ja materjalide taaskasutuse kontseptsioon andsid sellele kindla koha esikolmikus. 
 

EripreemiaAjutisega püsivale (auhind: raamat “Pehme linn”)  
Tiimis: Julia Freudenberg, Katriin Maitsalu, Triin Vaino
Eripreemia saanud “Ajutisega püsivale” kasutas huvitavaid arhitektuurseid ja ruumilisi elemente, mis võimaldavad väliruumis mitmekesiseid kasutusvõimalusi. 

Täname kõiki osalenud tiime! 

Häkatoni käigus esitatud ideed pakuvad mitmeid potentsiaalseid arengusuundi ja võivad tulevikus leida rakendust Tallinna linnaruumis. Korraldajate sõnul oli esmakordne SOFTacademy häkaton edukas ning sarnaseid algatusi plaanitakse jätkata, et tuua linnaruumi rohkem innovaatilisi ja kogukonda kaasavaid lahendusi. 

Hindamiskomisjoni kuulusid arhitektid, planeerijad ja linnaruumi spetsialistid, sealhulgas Tallinna Linnaplaneerimise Ameti arhitekt-planeerija Mae Kõõmnemägi; projekti ala maastikuarhitekt Priit Ingver, arhitekt Ivar Lubjak; kohalikud elanikud Martin Vippul, Ilona Heinassaar ja Rushan Uzakov. Häkatoni modereeris Mattias Malk. 

Vaata galeriid: