Tagasi
24.01.2025

SOFTacademy häkaton: monumentaalkunsti uus elu väliruumis 

Kutsume arhitekte, ruumihuvilisi, tudengeid Akadeemia tee elanikke ja teisi huvilisi Akadeemia tee 4, 6, 14 ja 22 hoonete vahelise ruumi ruumihäkile. Ruumihäkk toimub 8-9. veebruaril 2025 TalTechi ülikoolilinnakus (täpne asukoht täpsustub), sellele eelneb inspireeriv jalutuskäik kunstiteadlase Gregor Taul juhendamisel, häkatoni eelõhtul, so 7. veebruaril.  

Töötuba toimub Akadeemia tee 4, 6, 14, 22 hoonete naabruskonnapõhist renoveerimist käsitleva SOFTacademy projekti raames, eesmärgiga taasmõtestada hoonete otsaseintel paiknev eesti kunstnike poolt loodud monumentaalkunst hooviala kontekstis. Milline on selle ajaloolise kihistuse uus vorm? Kuidas siduda paremini koha kultuuripärand elanike igapäevaeluga? Töötoa ülesanne on anda mõnele hooviala elemendile, väikevormile või maastikuarhitektuursele tervikule kohaspetsiifiline monumentaalkunstist tõukuv lahendus.  

Häkatonile ootame 3-6 liikmelisi meeskondasid. Igas meeskonnas peab olema vähemalt arhitekt või arhitektuuritudeng. Huvilistel, näiteks kohalikel elanikel, kellel oleks soov osaleda, aga puudub enda tiim, palume endast märku anda registreerumise vormil. 

Ruumihäki tulemusena valmib otsaseina monumentaalkunstist inspireeritud funktsionaalne väliruumi element. Sündinud ideede seast valib mentoritest ja kohalikest elanikest koosnev žürii hääletuse teel välja  parima lahenduse, mis realiseeritakse osana SOFTacademy projekti ruumilahendusest. 

Auhinnafond

  1. Koha töö 600 eur 
  2. Koha töö 400 eur
  3. koha töö 200 eur 

Registreeri ennast või enda tiim häkatonile  SIIN hiljemalt 5. veebruariks.  
Täpsustav informatsioon asukoha jms kohta edastatakse registreerumisel antud e-posti aadressile. Täpsustavate küsimuste korral palume pöörduda softacademy@tallinnlv.ee.


Häkatoni ajakava: 

07.02.2025 kell 18.00 – Inspireeriv jalutuskäik kunstiteadlase, Gregor Taul juhendamisel.
Kogunemine  Akadeemia tee 6 ja 14 majade vahel asuva SOFTboxi juurest. Tutvutakse piirkonnaga ning räägitakse monumentaalkunsti taustast. Jalutuskäigu orienteeruv kestvus 2 h.  

8.02.2025.
Asukoht TalTech, Infotehnoloogia majaAkadeemia tee 15a, 7. korrus

9:00 – Kogunemine ja hommikukohv   
9:30 – Avasõnad ja SOFTacademy projekti tutvustus, vajadusel tiimide komplekteerimine
9:40 –  Mis on SOFTacademy – Kadri Auväärt, Tallinna Strateegiakeskuses, SOFTacademy projektijuht 
9:45 – Probleemipüstitus – Mattias Malk, MTÜ Elav Tänav
9:50 – Uue Euroopa Bauhausi kriteeriumid – Lill Sarv, Tallinna Tehnikaülikool 
9:55 – Õuealade ruumikava – Priit Ingver, MAB Verte, maastikuarhitekt
10:00 – Tiimitöö algus 
13:00 – Lõuna 
14:00 – Tiimitöö jätkumine 
17:00 – Tiimitööde lühiesitlused ja päeva lõpp

9.02.2025
Asukoht TalTech, Infotehnoloogia majaAkadeemia tee 15a, 7. korrus 

9:00 – Kogunemine, kohv, päeva algus 
10:00 – Tiimitöö  
12:00 – Tiimitööde lõppesitlused (igale tiimile 7 min esitluseks) 
13:00 – Lõuna 
14:00 – Võidutöö ja esikolmiku väljakuulutamine 
Päev lõpeb vabas vormis aruteluga.

Ruumihäki formaat 

Ruumihäkk on häkatonilaadne kahepäevane üritus, mis keskendub konkreetsele asukohale ja ruumilisele teemale. Häkatoni  eesmärk on kokku tuua mitmekesised hääled ja osalejad –  näiteks linnaruumieksperdid, arhitektid, (toote)disainerid, kunstnikud, tudengid, kohalikud elanikud, kohalike ettevõtete esindajad, kohaliku omavalitsuse esindajad, et arutada kohalikke ruumilisi küsimusi ja töötada välja konkreetsed lahendusideed ühise elukeskkonna edendamiseks. Tegemist on tempoka üritusega, mis hõlmab lisaks  ideede genereerimise ja visualiseerimist. 

Ruumihäki lõpp-produkt võib varieeruda – esitluse vormis käsitsi või digitaalsed visandid, joonised ja visualiseeringud, mis tuleb üle anda esitlusena häkatoni lõpus üle  pdf formaadis. Ruumihäki eesmärk on mõtteliselt tuua Akadeemia tee hoonete otsaseinte kunst kohalikele elanikele uues formaadis lähemale ja luua funktsionaalne, mingil viisil kasutatav objekt või ruumiline element, mis saab loomulikuks osaks hoonetevahelisest väliruumist. Akadeemia tee ruumihäki võidulahendus integreeritakse koostöös autoritega SOFTacademy projekti hooviala lahendusse.  

Ruumihäkile ootame 3-6 liikmelisi meeskondasid. Igas meeskonnas peab olema vähemalt arhitekt või arhitektuuritudeng. Silmas tuleks pidada, et tiimis on vajalik vähemalt üks visualiseerija, kes suudab lahendust visualiseerida ning tiimijuht, kes suhtlust koordineerib. 

Töötoa vältel annavad osalejatele nõu ruumiekspertidest ja kohalikest elanikest mentorid.  

Tulemus

Ruumihäki tulemuseks on ruumiline funkstionaalne otsaseina monumentaalkunstist inspireeritud funktsionaalne väliruumi element. Sündinud ideede seast valib mentoritest ja kohalikest elanikest koosnev žürii hääletuse teel välja  parima lahenduse, mis realiseeritakse.  Valitud lahendus realiseeritakse koostöös võidutöö autoriga. Autoritasu sisaldub preemias.

Auhinnafond

  1. koha töö 600 eur 
  2. koha töö 400 eur 
  3. koha töö 200 eur 

Mentorid ja žürii liikmed: 

SOFTacademy projekti partnerid, projekti ala majade esindajad ja valdkondlikud külaliseksperdid: 

1. Priit Ingver, volitatud maastikuarhitekt tase 7, Akadeemia tee hoonete hooviala maastikuarhitektuurse lahenduse koostaja (MAB Verte)
2. Mae Köömnemägi, volitatud arhitekt tase 7, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti Ruumiloome osakond
3. Ivar Lubjak, volitatud arhitekt tase 7 
4. SOFTacademy projekti piloodi ala majade esindajad
Modereerib: Mattias Malk, urbanist, MTÜ Elav Tänav 

Otsaseinte monumentaalkunsti taust 

1960ndate algul kerkis Nõukogude Eestis koos modernistliku arhitektuuriga esile ka uue ehituskunsti üksluisuse probleem. Et „kastarhitektuuri“ inimestele vastuvõetavamaks teha, lisati avalike hoonete inter- ja eksterjööridesse sageli kujutava kunsti detaile: skulpturaalseid vorme, monumentaalmaale, vitraaže jms. Võtet üritati rakendada ka elamuarhitektuuri puhul, esimesed katsetused eritehnikas dekoratiivpaneelidega tehti valmimisjärgus Mustamäel. Ehispaneelidega ilmestati esimesed elamud Akadeemia tee ääres. Kavandite autor oli akvarellist Valli Lember-Bogatkina. Koos kunstnikust sõbra Margarethe Fuksiga osales Bogatkina ka paneelide valmistamise protsessis Tallinna Ehituskombinaadis. Kujutised otsaseintel olid ajastule omaselt geomeetrilised, põhiteemad olid optimistlik pilk tuleviku ja noorte poole, söakas entusiasm tehnika arengust ja kosmosesaavutustest. Üsna ruttu sai selgeks, et dekoratiivpaneelide valmistamine aeglustas ehitust ega olnud ka esteetilises mõttes jätkusuutlik lahendus. Nii piirdus dekoratiivsete otsaseinte eksperiment vaid loetud majadega Mustamäel ja Põhja-Tallinnas. Praeguseks on enamik Akadeemia tee dekoratiivsetest otsaseintest soojustusmaterjali all. 

Akadeemia tee 4, 6, 14, 22 hooned on ühed esimestest Mustamäele ehitatud paneelmajadest. Kõikide hoonete otsaseinu katsid kunstiteosed, millest osad on tänaseks juba renoveerimise käigus kaetud. Ruumihäkil võib aluseks võtta  siiski kõigi nelja hoone kunstiteoseid. 

Monumentaalkunst on kajastatud ka Tallinna linnaruumikunsti kaardil: https://kunstikaart.tallinn.ee/works/108-korterelamute-dekoratiivsed-otsaseinad  

Mustamäe elamurajooni vaated, Eesti Rahva Muuseum ERM Fk 2644:406 www.ajapaik.ee