Tallinn on astumas olulist sammu rohelisema ja sidusama linnaruumi poole, käivitades naabruskonnapõhise renoveerimise projekti SOFTacademy. Esmakordselt on Tallinna renoveerimisprojekti keskmesse seatud elanike aktiivne kaasamine oma koduümbruse arendamisse. Projekti pilootala asub Mustamäel, hõlmates Akadeemia tee 4, 6, 14 ja 22 hooneid ja majadevahelist hooviala.
Koostöös kohalike elanike ja projektipartneritega renoveeritakse terviklikult nii pilootala hooned kui ka hoovid, eesmärgiga taaselustada kortermajade ümbrus ja luua elanikele uusi võimalusi kvaliteetseks ajaveetmiseks. Lisaks hoonete kaasajastamisele luuakse hubane ja kaasaegne väliruum, kus kogukonnal on võimalus mõnusalt koos aega veeta.
Projekti eesmärk – kaasamismudel
SOFTacademy eesmärk on välja töötada ja katsetada koostööl põhinevat kaasamismudelit, mis aitaks kiirendada paneelmajade renoveerimist. Selle mudeli abil soovitakse taaselustada naabruskondi, tehes koostööd korteriühistutega ning kasutades kombineeritavaid standardelemente nii hoonete kui ka nendevahelise ruumi parendamiseks.
Oodatavad tulemused – terviklikult renoveeritud Mustamäe kvartal
Projekti lõpptulemusena valmib demolahendus, mis hõlmab nelja tervikrenoveeritud hoonet (Akadeemia tee 4, 6, 14 ja 22) ja nendevahelist ruumi Mustamäe kvartalis. Korteriühistuid kaasatakse igas etapis, pakkudes neile toetust innovatiivsete ja keskkonnasõbralike lahenduste rakendamiseks. Ühistud osalevad ka linnale kuuluva hoonete vahelise ala planeerimises ja lahenduste loomises, et kujundada kogukonnale funktsionaalne ja jätkusuutlik elukeskkond.
Kõik lahendused, nii hoonete kui ka maastiku kujunduses, lähtuvad Uue Euroopa Bauhausi ideedest (ilus, kaasav ja kestlik elukeskkond), ringmajanduse põhimõtetest ja säästva renoveerimise eesmärkidest. SOFTacademy näitab teed, kuidas Tallinna kortermajade elanikud saavad kaasaegsete renoveerimislahenduste ja kogukondliku kaasamise kaudu muutuda terviklikuks osaks rohelisemast ja kaasaegsest linnast.